Dlaczego charter jest praktyczniejszy od samolotu rejsowego?

Dlaczego charter jest praktyczniejszy od samolotu rejsowego?

9121
0
UDOSTĘPNIJ

Decydując się na podróż służbową samolotem warto ją zaplanować wcześniej. Czas który poświęcimy na wybór odpowiedniego połączenia zaprocentuje lepszą ofertą oraz dobrze zaplanowanym lotem. Do wyboru mamy tradycyjne połączenia rejsowe lub coraz popularniejsze chartery.

Spotkania biznesowe to część pracy każdego przedsiębiorcy. Nawiązywanie nowych kontaktów oraz podtrzymywanie starych często wymaga mobilności oraz bycia w różnych miejscach Polski w krótkim odstępie czasu. Podróż samochodem czy pociągiem często nie wchodzi w grę z uwagi na dużą odległość oraz czas, jaki trzeba poświęcić na dodarcie do celu.

Dlatego na przestrzeni ostatnich lat coraz większym zainteresowaniem cieszą się właśnie powietrzne taksówki, które oferują czarterowe połączenia w dowolne wyznaczone przez nas miejsce, włącznie z miejscami do których tradycyjne linie lotnicze nie latają. Który samolot wybrać: czarter czy rejsowy? Wszystko zależy od naszych potrzeb. Warto przemyśleć wszystkie za i przeciw, a także wyjaśnić, czym tak naprawdę takie samoloty są.

Samolot rejsowy, a samolot czarterowy

Aby nasza podróż służbowa była efektywna, musimy wybrać najbardziej optymalny środek transportu. Lot rejsowy to nic innego, jak usługa dużego przewoźnika – świadczona według regularnego, ustalonego odgórnie rozkładu. Przykładem jest tu chociażby PLL LOT. Chcąc odbyć rejs lotniczy musimy odpowiednio wcześniej wybrać datę lotu, a także zakupić bilety. Rezerwacji trzeba dokonać poprzez stronę lub odwiedzając specjalny punkt sprzedażowy.

Przeciwieństwem są loty czarterowe. Czarter jest samolotem należącym do prywatnej firmy świadczącej usługi taksówek powietrznych. Loty czarterem są nieregularne, wykonywane na specjalne zamówienie pasażera. Termin lotu, miejsce startu i lądowania są zawsze ustalane indywidualnie według preferencji pasażerów. Dzięki temu start odbywa się np. z wybranego lotniska blisko domu pasażera, a lądowanie na lotnisku znajdującym się najbliższej celu podróży.

Kolejną znaczącą różnicą jest czas spędzany w podróży. Lecąc samolotem rejsowym musimy być na lotnisku ok 1h przed lotem, odprawić się, nadać bagaż, prześwietlić, odnaleźć gate, zdążyć tam dojść, poczekać w kolejce do boardingu, przejść rękawem / do autobusu, aby w końcu znaleźć się w samolocie. Na tym etapie samolot bywa dość często opóźniony oczekując na dodatkowy bagaż, pasażera lub możliwość odkołowania.

W prywatnym samolocie, pasażer przyjeżdża na lotnisko 10 min. przed lotem. Kapitan osobiście wita go w terminalu – najczęściej terminalu VIP, odseparowanym od tradycyjnego terminala – następnie razem prześwietlają się i przechodzą do czekającej na płycie kilka metrów dalej limuzyny. Stąd udają się prosto do samolotu, a cała operacja od spotkania w terminalu do odkołowania samolotu nie trwa dłużej niż 10 minut.

Lecąc więc prywatnym samolotem oszczędzamy czas trzykrotnie:

  1. na dojazd – bo możemy wybrać lotnisko blisko nas,
  2. przed odlotem – bo na nic nie czekamy przed wylotem, a odprawa zajmuje tylko 10 min.,
  3. po lądowaniu – bo lądujemy najbliżej celu podróży bez zbędnych dojazdów, a auto może czekać na nas na płycie przy samolocie.

Optymalne rozwiązanie dla biznesu?

Tak naprawdę wszystko zależy od naszych potrzeb. Decydując się na samolot rejsowy jesteśmy ograniczeni w wielu kwestiach. Chodzi przede wszystkim o sztywność rozkładu lotów, ceny biletów oraz koszty pozostałe, w tym zakwaterowanie własne lub/i pracowników na miejscu. Linie lotnicze, jak np. LOT nie zapewnią nam lądowania najbliżej miejsca docelowego, gdyż liczba połączeń i lotnisk jest ograniczona. Planując podróż większej liczy osób możemy również spotkać się z brakiem miejsc. Dodatkowym problemem jest konieczność wcześniejszej rezerwacji biletów. W przypadku nagłej potrzeby wylotu szansa na zakup biletu jest często minimalna.

Co zyskujemy wynajmując samolot czarterowy? Zalet jest wiele, a wśród najistotniejszych możemy wymienić:

– większą dostępność samolotów,
– nierozkładowy charakter lotów – można zamówić lot w dowolnym, wybranym przez siebie czasie,
– lecimy, gdy tego potrzebujemy, a nie gdy musimy się dopasować do rozkładu lotów,
– wylot może się odbyć w ciągu 2h od potwierdzenia zamówienia,
– charakter lotu jest indywidualny,
– wyższy standard obsługi dzięki mniejszej liczbie pasażerów,
– lądowanie bliżej punktu docelowego podróży – samoloty czarterowe mogą lądować na 84
lotniskach w Polsce,
– szybka odprawa – używane są do niej tak zwane terminale VIP,
– optymalizacja kosztów – możliwość powrotu tego samego dnia

Samolot czarterowy jest rozwiązaniem indywidualnym i tak należy go traktować.

BRAK KOMENTARZY