Co można, a czego nie wolno w samolocie biznesowym?

Co można, a czego nie wolno w samolocie biznesowym?

4223
0
UDOSTĘPNIJ

Biznesowe oraz prywatne podróże powietrzną taksówką z roku na rok są coraz bardziej popularne. Na pokładzie samolotu, jak również w trakcie przygotowania do lotu obowiązują pewne zasady, których przestrzeganie gwarantuje bezpieczeństwo oraz zapewnia komfort podróży.

We współczesnym biznesie najbardziej liczy się czas. Chęć jego zaoszczędzenia powoduje, że szukamy coraz to lepszych środków podróżowania. Pragniemy jak najszybciej przemieszczać się po Polsce i Europie, zachowując przy tym maksimum komfortu. Według portalu Money.pl polskie porty lotnicze notują znaczny wzrost pasażerów, a rok 2016 ma być pod tym względem rekordowy. Również firmy, które specjalizują się w usługach powietrznego taxi odnotowują wzmożone zainteresowanie, doskonale wypełniając braki, które ma np. LOT.

Biznesmen traktuje lot samolotem nie jako przyjemność, a jako narzędzie pracy i sposób na maksymalnie skrócenie czasu dotarcia np. na spotkanie biznesowe, taki sam środek transportu, jak samochód czy pociąg.

Choć podróż wynajętym samolotem biznesowym już na wstępie znacząco różni się od lotu samolotem rejsowym widocznymi elementami jak standard obsługi, poziom wygody, oczszędność czasu, to są dodatkowe elementy, których na pierwszy rzut oka nie widać, ale o których warto wiedzieć.

Punktualność

Jest oczywistym, że prywatny samolot czeka na nas a nie my na niego, lecz aby lot mógł się odbyć załoga, dział operacyjny, obsługa lotniska, dostawcy, itd… wykonują wiele czynności żeby taki lot mógł był gotowy w chwili kiedy pojawisz się na lotnisku i aby zachować jego najwyższy standard – bo tego przecież oczekujesz od nas – czyż nie? Jeżeli zatem wiesz, że się spóźnisz bądź z dowolnego innego powodu potrzebujesz zmienić godzinę wylotu – prosimy poinformuj nas o tym z wyprzedzeniem. Będziemy mieli czas na reorganizację planu lotu, zmianę zgód w przestrzeni powietrznej i przygotowanie Twojego lotu. Kiedy wejdziesz na pokład samolot będzie gotowy, catering świeży i pachnący, a załoga przygotowana do lotu (abyś mógł bez oczekiwania, wylecieć o założonym przez siebie czasie).

Odprawa

Lot rejsowy rządzi się swoimi prawami w zakresie odprawy, w tym między innymi: koniecznością dokonania jej nie wcześniej niż 24 i nie później niż 1h przed odlotem. Trzeba o tym pamiętać. Można to zrobić przez stronę www albo w okienku na lotnisku. Najczęściej po zalogowaniu się przez stronę przewoźnika (każdy ma inną) okazuje się, że nasze ulubione miejsce w samolocie jest już zajęte, drukarka zacięła się drukując naszą kartę pokładową, a mail z wersją elektroniczną nie chce przyjść. Później na samym lotnisku skaner nie chce wczytać naszego kodu karty, lub (np. na Ukrainie) bramki zwyczajnie nie obsługują kodów wyświetlanych na urządzeniach mobilnych. Problemy, które mogą wyniknąć po drodze mogę się tak piętrzyć w nieskończoność.

A jak wygląda odprawa w samolocie prywatnym?
Oprawy na prywatnym locie nie ma. Wystarczy, że pasażerowie podadzą przed lotem swoje nazwiska, które Kapitan sprawdza z listą pasażerów i zaprasza na pokład. Nie trwa to dłużej niż 30 sekund.

Kontrola bezpieczeństwa

Podczas odprawy w terminalu lotniska często nadajesz swój bagaż. W samolotach rejsowych jest to wymóg, gdyż nie da się zabrać wszystkiego ze sobą do kabiny. Ma to swoje dobre strony bo chcąc zabrać w podróż swoje ulubione nożyczki lub scyzoryk, z którymi nie moglibyśmy wejść na pokład – możemy te przedmioty schować do bagażu rejestrowanego.

Co się jednak stanie jeśli o tym zapomnimy, a scyzoryk znajdzie się omyłkowo w kieszeni. Pozostanie oddać go bliskim na terminalu (jeżeli tam są) lub wyrzucić go do specjalnego śmietnika. Byłoby szkoda prawda? Sam bagaż podręczny też ma wiele restrykcji dot. Zawartości, ale przede wszystkim wagi i wymiarów…

A jak to wygląda na pokładzie prywatnego samolotu?

Nie trzeba nadawać bagażu rejestrowanego, przerzucać go z taśmy na taśmę, ani sprawdzać wymiarów. Cały bagaż, który pasażerowie przyniosą ze sobą jest odbierany przez handlera (indywidualna obsługa płytowa) i transportowany równolegle z limuzyną pasażerów do samolotu.
Jeżeli zdarzy się że będziesz miał przy sobie butelkę wody którą normalnie musiałbyś wyrzucić (nie wspominając od dobrym alkoholu czy żywności), tutaj za zgodą kapitana możesz te wszystkie rzeczy zabrać ze sobą na pokład.  Oczywiście wykluczona jest broń, materiały wybuchowe, niebezpieczne, itd., ale nasz Kapitan zrobi co w jego mocy, aby bagaż gości znalazł się w całości na pokładzie samolotu.

Rozmowy oraz używanie sprzętu komputerowego

W samolotach rejsowych obowiązuje zakaz używania sprzętu komputerowego, telefonicznego oraz fotograficznego. Do tego zakazu pasażer powinien się bezwzględnie stosować i uniknąć używania np. komputera. Większość urządzeń elektronicznych posiada wbudowany „tryb samolotowy”, który kiedy jest włączony umożliwia nam korzystanie z urządzeń przez cały czas trwania lotu.

W samolotach prywatnych tego typu zakazu nie ma. Pasażer może śmiało korzystać ze swojego komputera, ipoda, ipada i wszystkich sprzętów niezbędnych do pracy w trakcie lotu. Ponadto dla podniesienia komfortu  podróży zapewniamy na pokładzie również telefon satelitarny i bezprzewodowy dostęp do internetu.

 

BRAK KOMENTARZY